17/09/2011

Evropský týden mobility

Už po desáté se řada evropských měst připojí k Evropskému týdnu mobility. Tématem letošního ročníku je alternativní doprava. Kampaň chce upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou a zároveň nabídnout možnosti jiných druhů dopravy. Do projektu je zapojeno víc než 30 států, v České republice se ho účastní 64 obcí.

„Podporujeme projekty, které nejsou hurá akcí a veřejnost do ničeho netlačí, proto si Evropský týden mobility, kdy se obce samy zapojují a vymýšlí svůj program, zaslouží naši pozornost. Města sama by měla umět nabídnout obyvatelům takové alternativy, aby rozhodnutí nechat svoje auto doma bylo pro lidi výhodné a dostatečně pohodlné, aby bylo logickým vyústěním jejich možností dopravy,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

V českých a moravských městech probíhá Evropský týden mobility (16. – 22. září) už devět let. Letos má téma „Alternativní doprava“. Cílem kampaně je propagovat aktivní způsob života, upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a prezentovat výhody používání udržitelných forem dopravy (pěší chůze, kolo, tramvaj, autobus, vlak).

V jeho průběhu se mohou lidé účastnit různých zajímavých tematických akcí, které organizuje město, obec nebo případně i soukromí pořadatelé. Součástí Týdne mobility je už každoročně Evropský den bez aut, který připadá na 22. září.

Týden mobility je organizován v rámci projektů Evropské komise, v České republice je hlavním koordinátorem Ministerstvo životního prostředí, které zodpovídá za vyhlášení daného ročníku v rámci republiky.

Zdroj: http://www.mzp.cz/cz/news_110915_etm