16/11/2011

Pravomoc kontrolovat domácí kotle chce ministerstvo přidat do zákona o ovzduší
Ministerstvo životního prostředí chce přidat do návrhu nového zákona o ochraně ovzduší pravomoc pro obecní úředníky kontrolovat přímo v domácnostech, čím lidé topí. V případě prohřešku nebo odepření vstupu do bytu by lidem hrozila až padesátitisícová pokuta. Ministerstvo hodlá vložit příslušná ustanovení do předlohy při druhém sněmovním čtení, které bude v prosinci. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro životní prostředí to řekl náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Kotle by měli kontrolovat podle něho úředníci pověřených obcí. Obce by si mohly k prověrce pozvat odborníka. Znamená to sice prolomení práva domovní svobody, ministerstvo ale trvá na tom, že takové prověrky by protiústavní nebyly. Na stejné úrovni jako domovní svoboda je podle jeho výkladu právo na ochranu životního prostředí a na zdraví lidí. Jde o to vytvořit klíč, podle kterého se bude postupovat.

V samotném návrhu zákona o ochraně ovzduší dnes výbor doporučil provést jen formální změny. Platit by měl od července příštího roku.

Norma má více než dosavadní zákon zacílit na znečišťovatele včetně malých zdrojů. Předloha například mění poplatky za znečištění a nadále počítá s možností vymezování nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích a se změnou v plánování omezení emisí.

Nová opatření se dotknou i domácností. Malé kotle uváděné na trh budou muset mít výrazně nižší emise než v současnosti a zřejmě podraží. Zákon také zakáže spalování nekvalitních paliv.

Krajské úřady budou mít zákonnou možnost zpřísnit provoz zdroje, který bude kvalitu ovzduší v oblasti prokazatelně zhoršovat. Díky kompenzačním opatřením se na území nebudou zvyšovat emise kvůli novým provozům, staré se budou muset odstavit. Firmám, které by rázně snížily množství emisí, chtějí autoři návrhu zákona nabídnout zvýhodněné sazby poplatků.

Výbor dnes nepřijal návrh města Mimoň, které chtělo do zákona přidat definici zápachu. Mělo by to prý umožnit další regulaci provozů, z nichž zápach vychází. Členové výboru i zástupci ministerstva ale argumentovali tím, že zápach je subjektivní dojem a ani normy Evropské unie nic takového neřeší.

Zdroj: 16.11.2011 11:33 | PRAHA (ČTK)