20/11/2011

Sněmovní výbor je pro zvýšení poplatku za odpad 
Poplatek za komunální odpad se zvýší až o sto procent, maximálně na 1000 korun ročně za osobu pravděpodobně od dubna, do konce letošního roku předloha schválena nebude.
Sněmovní výbor pro životní prostředí doporučil poslancům schválit návrh na zvýšení poplatku za komunální odpad až o sto procent, maximálně na 1000 korun ročně za osobu. Předkladatelé z řad poslanců TOP 09 a Starostů chtějí ještě upravit účinnost předlohy. Obce by mohly platby zvýšit od dubna místo od ledna příštího roku. Do konce roku totiž předloha schválena nebude.
Zvýšení poplatku se nelíbí opozici. Poukazovala na to, že od ledna vzrostou domácnostem náklady například zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty. Koaliční poslanci však trvali na tom, že obce by neměly na odvoz odpadu doplácet. Částka se nezvyšovala devět let. Opozice neuspěla ve výboru s návrhem, aby byl poplatek nejvýše 750 korun.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně, by podle novely zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně.

Úhradu by museli podle novely nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen.

Předlohu bude projednávat také rozpočtový výbor a výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Předkladatelé avizovali, že se chtějí vypořádat i s výtkami vlády ohledně osvobození lidí od poplatku a postupu v případě, kdy jej neuhradí nezletilí lidé.

 

20.11.2011 09:36 | PRAHA (ČTK)

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovni-vybor-je-pro-zvyseni-poplatku-za-odpad